Svet-Stranek.cz
Informace o aktivitách organizace a zastupitelů KSČM na adrese: ksfrydlantno.diskutuje.cz
Stránky KSČM ve Frýdlantě nad Ostravicí

Články, stanoviska, blogy:Informace o aktivitách organizace a zastupitelů KSČM na adrese: ksfrydlantno.diskutuje.cz

Články, stanoviska, blogy

Levolevé námluvy a výstupní dotazník. Podle Kellera možná vznikne třetí sociálnědemokratická pidistrana

Během několika dní by se mělo rozhodnout, zda budou politici ze SOCDEM figurovat na kandidátkách hnutí STAČILO!. Už tato představa vedla některé sociální demokraty k tomu, že ukončili členství ve straně. Jsou to osoby různého významu. Je mezi nimi jeden z nejúspěšnějších sociálních demokratů, senátor Petr Vícha, je mezi nimi i Miroslav Poche, o němž lze soudit, že nejvíce by se o stranu zasloužil, pokud by z ní vystoupil už dávno.
Všichni prominentní sociální demokraté, kteří odcházejí, zdůvodnili svůj krok tím, že sociální demokracie zradila své ideály a dala přednost zisku několika mandátů před svojí věrohodností coby skutečně autentické moderní levice.

I když své rozhodnutí zdůvodňují těmi nejvyššími hodnotami, jedná se o čistě pragmatický krok. Pokud SOCDEM půjde do voleb sama, nedosáhne na pět procent a její bývalí prominentní členové z politiky vypadnou. Pokud se naopak STAČILO! se SOCDEM domluví a společně uspějí, zůstali by stejně vzhledem ke svým názorům bez vlivu na další dění na levici.

Je pravda, že manévr, který předsednictvo SOCDEM na poslední chvíli odhlasovalo, se nemusí zdařit. Je příliš mnoho sociálních demokratů, kteří nepovažují komunisty za levicovou stranu, a příliš mnoho komunistů, kteří nepovažují za levicové sociální demokraty. Výsledkem je, že v levé části spektra propadají statisíce hlasů, protože vzájemná řevnivost je vyšší než proklamovaná připravenost hájit zájmy neprivilegovaných.
Bez ohledu na to, jak opožděné levolevé námluvy vyjdou, by možná nebylo na škodu, kdyby ti, kdo se rozhodli odejít, vyplnili krátký výstupní dotazník. Mohly by se v něm objevit třeba tyto otázky:

Nejprve k vašemu rozhodnutí, které mnohé překvapilo:

1. Co navrhujete v situaci, kdy SOCDEM nemá šanci dosáhnout sama na pět procent?

2. Co jste vy osobně udělal během své dlouhé politické kariéry pro to, aby vaše strana nedopadla tak, jak dopadla?

3. Jak se vám vlastně stalo, že jste ztratil vliv na směřování strany, které jste po desítky let tolik obětoval?

4. Myslíte si, že budete straně chybět, anebo jí váš odchod spíše prospěje?

Několik otázek, které jste si jistě sám při bilancování své činnosti také položil:

5. Jak byste odhadl svůj podíl viny na tom, že strana, která získávala přes třicet procent voličských hlasů, má nyní preference mezi dvěma až třemi procenty?

6. Co jste osobně udělal pro to, aby ještě před vámi neopustila vaši stranu nejen většina voličů, ale také naprostá většina členů?

7. Když vezmete v úvahu všechny posty, jimiž jste díky straně prošel, domníváte se, že jste během své politické kariéry udělal pro stranu více než ona pro vás?

8. Myslíte si, že bez svého členství v sociální demokracii jste to mohl v životě dotáhnout dál?

A na závěr pár otázek ohledně levice:

9. Domníváte se, že je lepší žádná levice než levice sjednocená?

10. Souhlasíte s tvrzením: Než hájit zájmy pracujících společně s komunisty, raději je nehájit vůbec?

11. Ke které z našich politických stran máte po svém odchodu ze SOCDEM nejblíže?

12. Jak si vysvětlujete, že vás pravice za váš krok chválí?

Jaký bude další vývoj? Je dost pravděpodobné, že ze strany vystoupí další známé i méně známé tváře. Jelikož se všechny hlásí k těm nejlevicovějším ideálům, mohly by založit v opozici k SOCDEM a k ČSSD v pořadí již třetí stranu sociálnědemokratickou. Voliči čelící nebývalému růstu cen, obřímu zadlužování státu a hrozbě blížící se války budou jistě se zájmem sledovat soupeření o to, která z tříště levicových stran a pidistran je ta ze všech nejmodernější a nejvíce autentická.

BO 26/2025

Svoji neschopnost už neokecáte, pane premiére. Poláci nás předehnali i ve výši mezd

Otázka českých versus polských platů letos výrazně rezonuje veřejným prostorem a mnohdy ani ekonomové nemohou najít shodu na tom, zda nám náš soused v životní úrovni skutečně tolik uniká. Čím dál více dat ale odhaluje krutou realitu, která je zároveň vysvědčením Fialovy pravicové vlády. Polsko díky velké zemědělské ploše a snížené sazbě DPH na potraviny stále patří mezi země s nejlevnějšími potravinami v Evropské unii. Ceny energií za druhé pololetí loňského roku v rámci česko-polského srovnání vyprávějí také poměrně jasný příběh. Zatímco Češi s cenou 8,24 Kč za kilowatthodinu platí dle Eurostatu v přepočtu na kupní sílu za energie stále nejvíc v EU, v Polsku byla kilowatthodina o dvě koruny levnější. Spornou tak dlouho zůstávala otázka platů, kde se srovnání ještě loni lišilo dle metodiky výpočtu. Aktuální trend je však zcela patrný. Polská ekonomika v letech 2023-2025 vykazuje výrazně rychlejší nominální i reálný růst mezd ve srovnání s Českou republikou díky mzdové a sociální politice vlády a vyššímu přílivu investic.

»Polsko se z pandemického šoku a následné energetické krize zotavilo rychleji,« uvedl Michal Španěl, datový analytik portálu JenPráce.cz. Oficiální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují 7,1% nominální nárůst průměrných hrubých měsíčních mezd v roce 2024, v Polsku podle Eurostatu došlo k podstatnému zvýšení průměrné hodinové mzdy o 19 % meziročně v roce 2024, což představuje nejrychlejší růst mezd v celé Evropské unii. Výrazně vyšší reálný růst mezd v Polsku naznačuje podstatně silnější nárůst kupní síly polských domácností ve srovnání s českými. To se přímo promítá do zlepšené životní úrovně.

Západ dohánějí jiní
Klíčovým faktorem zrychleného růstu mezd v Polsku je přitom jeho agresivní politika minimální mzdy. Minimální mzda v Polsku zaznamenala podstatné nárůsty: +17,83 % v lednu 2024, následované dalším zvýšením v červenci 2024, což znamenalo 19,44% meziroční nárůst. V lednu 2025 se minimální mzda znovu zvýšila o 8,5 %. Tyto podstatné nárůsty přímo tlačí na mzdy v nižších platových kategoriích a mají dominový efekt na celkovou strukturu mezd v ekonomice. Díky tomu nyní průměrná polská rodina vydělá ročně o tisíc eur více než česká, z toho odvede výrazně méně na daních a v obchodech si koupí o pětinu levnější potraviny.

Fialovy fantasmagorie o německých platech se tak snaží zakrýt drsnou realitu České republiky zhuntované téměř čtyřmi lety vlády pětidemolice. Realitu, ve které nejen, že nedoháníme Západ, ale ve které nám v životní úrovni utíkají i země na východ od nás. Abychom tento trend zvrátili, je zcela nezbytné říct v říjnu stranám pětidemolice co nejdůrazněji Stačilo!

U cen potravin, nebo přesněji řečeno u toho, jaké pohádky se nám před volbami ještě budou snažit zástupci vládních stran namluvit, se ještě chvíli zastavme. Člen TOP 09 Marek Gajoš se na síti X pustil do srovnání cen džusů, a dopadlo to vlastně tak nějak, jak u TOP 09 čekáte. V reakci na to, že 2 litry stoprocentního pomerančového džusu u nás stojí už 230 korun, Gajoš uvedl, že stačí popojít pár kroků a 2 litry džusu lze koupit za 33 korun, přičemž se nezapomněl otřít o »pohodlnou levici«. Čeho si ale Gajoš nevšiml, bylo to, že srovnává 100% džus s nápojem s podílem ovoce 4 % z koncentrátu. A tak se klidně může stát, že lidé z TOPky budou pohodlné levici brzy radit, ať si místo nářku nad drahým bydlením lidé pořídí stany. Spát se v tom dá a stačí udělat jen pár kroků.

Slibovali, dušovali se, neplní
A zastavme se také u nové studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, která se zaměřila na platy učitelů v roce 2024. Podle školského zákona mají platy učitelů odpovídat 130 % průměrného příjmu. Ačkoli se vláda vloni dušovala, že tento závazek plní, zmíněná studie ukazuje, že se děje pravý opak a relativní platy učitelů od roku 2021 klesají. Zatímco tehdy dosahovaly přibližně 125 % průměrné mzdy, dnes je to necelých 108 %. I když se platy učitelů nominálně zvyšovaly, kvůli vysoké inflaci se jejich reálná kupní síla snížila. Dnešní zvyšování platů tak nelze vnímat jako skutečné zvýšení, ale spíše jako snahu dorovnat jejich reálnou hodnotu z roku 2021. V praxi to znamená, že učitelé si ve srovnání s jinými vysokoškolsky vzdělanými zaměstnanci vedou finančně hůř a hůř. Neochota vlády zvýšit výdaje na školství — navzdory zákonem stanoveným cílům — jasně ukazuje, jak to ve skutečnosti je s proklamovanou prioritou vzdělávání. Cenou za podfinancované školství je horší kvalita vzdělání, která má přímý dopad na budoucí produktivitu, konkurenceschopnost a životní úroveň celé české společnosti.

Vyvěsíte banner STAČILO! na svůj plot?
Na závěr bych vám ráda popřála hezké prázdniny, ale především požádala o pomoc. Hledáme dobrovolníky z vašich řad, kteří si na svůj plot, balkon či dům vyvěsí náš banner, a pomohou tak říct Fialo, STAČILO! Tento banner dostanete zdarma – stačí se přihlásit pomocí webu www.stacilo.cz. Moc nám to pomůže a předem každému z vás děkuji. Na tomto webu najdete také postup, jak získat pro sebe či své známé Fialovy pohádky, či odkazy na aktuální petice, a to proti nákupu předražených stíhaček F-35 a nově také za férové volby.