Svet-Stranek.cz
Informace o aktivitách organizace a zastupitelů KSČM na adrese: ksfrydlantno.diskutuje.cz
Stránky KSČM ve Frýdlantě nad Ostravicí

Články, stanoviska, blogy:Informace o aktivitách organizace a zastupitelů KSČM na adrese: ksfrydlantno.diskutuje.cz

Články, stanoviska, blogy

47. týden Bez obalu s Kateřinou Konečnou

Vážení čtenáři, milé čtenářky,

již tento týden začne prosinec. Poslední měsíc v roce, který má být spojen s domácí pohodou a vánočními svátky, při kterých se všichni na chvíli zastaví, aby strávili čas se svými blízkými. Letos se však celá řada lidí, s nimiž mluvím a kteří mi píší, blížící se zimy kvůli cenám energií spíše obává. A při čtení tisku je pro mě opravdu velmi těžké snažit se jejich obavy vyvracet. Pojďme se nejprve podívat na absurditu naší vládou podporovaného Green Dealu v praxi. Ten má sice firmy i jednotlivce ve svém důsledku motivovat k ekologickému chování. Nyní jsou ovšem ceny energií takové, že se děje něco, co by se možná ještě před rokem dalo považovat za úsměvnou historku. Nebo spíše špatný vtip. Stále více firem totiž sahá k dieselovým agregátům jakožto zdroji energie. Spalování nafty pro výrobu elektřiny totiž pro firmy může být díky vysokým cenám energií výhodnější – s ekologickým chováním to má ale společného jen velmi málo. Evropské vlády a politické špičky tak sice seshora apelují na ekologické chování, svou neschopností a politikou odtrženou od skutečných problémů lidí pak ale firmy tlačí k naprostému opaku. Celá tahle situace pak ústí v celospolečenskou skepsi, když podle aktuálního průzkumu Hospodářské komory věří v lepší ekonomické zítřky pouhých 5 % majitelů firem. Negativní trend dokresluje to, že ještě v září předpokládalo příznivější vývoj v následujících měsících 21 % dotazovaných společností. Lidé zkrátka ztrácí naději a se současnou pětikoalicí jim dochází trpělivost. A to připomínám, že jde o průzkum mezi podnikateli, v období, kdy nám vládne pravicová vláda.

Teď se podívejme ještě na zprávy, kterým musí čelit ty ekonomicky nejohroženější skupiny obyvatel. Dle odborů bohužel hrozí masivní propouštění ve velkých firmách, jelikož právě u nich vláda opět a znovu zaspala se zastropováním energií. Předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek předpovídá, že kvůli nečinnosti vlády hrozí v Česku propuštění desetitisícům osob. A naše vláda? Ta zastropování původně odmítala a odvolávala se na to, že čeká na plošné celoevropské řešení. Až poté, co se k zastropování cen energií u velkých firem odhodlali v Německu, najednou otočila. To opravdu pan ministr Síkela nemá vlastní hlavu a u každého opatření potřebuje, aby se k němu odvážil některý z našich sousedů, aby o něm mohl začít uvažovat i u nás? Pokud se černé scénáře skutečně naplní, jsem zvědavá, jak bude Síkela desetitisícům propuštěných lidí vysvětlovat, že s přijetím opatření bylo třeba čekat třičtvrtě roku, kdy již bylo jasné, že tato situace nastane. Na vině je totiž pouze liknavost Fialovy vlády.

Rostoucí ceny energií se navíc podle ekonomů i v příštím roce budou podepisovat na zdražování v dalších odvětvích, konkrétně v potravinovém průmyslu. I podle posledních výsledků z října znovu zrychlil meziroční růst cen potravin. Ceny pekárenských výrobků a obilovin byly podle údajů Českého statistického úřadu vyšší o 29,1 procenta, masa o 26,6 procenta, vajec o 52,8 procenta, ovoce o 7,6 procenta, zeleniny o 24,4 procenta a cukru o 105,4 procenta. Meziroční nárůst byl ve všech případech ještě o několik procentních bodů vyšší než v září. Trošku zvláštní, když tu máme deštník proti drahotě. To by ale nesměl být naprosto děravý. A reakce vládních představitelů na tohle všechno? ODS se i nadále snaží svádět vinu na minulou vládu a zříkává se veškeré politické odpovědnosti. Petře Fialo, vládnete rok a neschopnost vaší vlády přijmout jakékoliv efektivní opatření bude stát i dle nezávislých odborníků pracovní místa desetitisíce lidí. Jak dlouho budeme ještě poslouchat výmluvy o tom, že nic z toho není vaše vina?

Naprosto směšně a alibisticky dnes také působí řeči představitelů ODS, ve kterých viní všechny okolo jen ne sebe z energetické závislosti Česka na Rusku. Jen připomenu deset let staré spuštění plynovodu Gazela na Tachovsku, který měl Česku zaručit dodávky levného plynu a zvýšit tak energetickou bezpečnost naší země bez závislosti na Ukrajině jakožto tranzitní zemi. Ano, slyšíte dobře – nezávislosti na Ukrajině. Za čí vlády tohle proběhlo? Ano, tušíte správně, že byla to vláda ODS, vláda Petra Nečase. Tenkrát byl levný plyn z Ruska na politické PR dobrý.Jen by mě zajímalo, kde je ten levný plyn dnes, když jej potřebujeme. Nemám totiž pocit, že by české domácnosti jakýkoliv prospěch z celé věci pociťovaly.
Jistě jste všichni slyšeli, proč jsem svým hlasováním v Evropském parlamentu odmítla zařadit Rusko mezi státy podporující terorismus (vysvětlující video zde: https://www.youtube.com/watch?v=WNg6NrXP4I4&t=2s ). Já na rozdíl od většiny českých europoslanců nemám na různé státy různý metr. V tomto hlasování se tak naplno ukázalo jejich pokrytectví. Zvláště ve chvíli, kdy Turecko 20. listopadu zaútočilo na Sýrii i Irák. Turecko bombardovalo základny Jednotek lidové obrany v severní Sýrii, přičemž zahynulo 15 civilistů a zasaženy byly nemocnice i škola. Současně Turecko bombardovalo základny Kurdské strany pracujících v severním Iráku. Turecký ministr obrany oznámil, že armáda zasáhla 471 cílů v Sýrii a v Iráku. A prezident Erdogan sdělil, že bombardování bylo jen začátek operace, která bude pokračovat pozemním útokem s cílem vytvořit v severní Sýrii „bezpečnostní koridor“ u hranic s Tureckem, z něhož budou Kurdové vytlačeni.

Mimochodem Jednotky lidové obrany a Syrské demokratické síly jsou dokonce vnímány jako spojenci USA v boji proti Islámskému státu. V tomto boji byly navíc v minulosti nejúspěšnější vojenskou silou a utrpěly velké ztráty. Kurdové ovšem uvěřili Američanům, že díky této vojenské pomoci jim USA po porážce Islámského státu pomohou získat nezávislost. 24 miliónů Kurdů žije na území čtyř států a dlouhodobě usiluje o vlastní stát.

Jak jste asi správně odhadli – USA ovšem slib nesplnily a později dokonce stáhly své jednotky ze severní Sýrie, což umožnilo Turecku tam vtrhnout, pobít mnoho příslušníků Jednotek lidové obrany a okupovat některá města. Během jednání v kazašské Astaně mezi Tureckem, Iránem a Ruskem vyzval ruský vyjednavač Turecko, aby od plánované invaze upustilo. K němu se přidaly USA s tím, že Turecko by tímto krokem ohrozilo pokračování boje proti Islámskému státu, jehož více než 10 000 bojovníků Kurdové v Sýrii vězní. Jak to dopadlo, to už víte. A co myslíte, řešilo se Turecko? Mimochodem členský stát NATO? Viděli jste někde viset syrské vlajky? Ani já ne!

Než se s Vámi rozloučím, tak připomenu, že jsem minulý týden byla nucena napsat dopis ministrovi Jurečkovi kvůli situaci s vyplácením příspěvků – mj. i toho na bydlení, kterým se vláda tak často ohání. A dokonce s nabádáním zaměstnanců Úřadu práce, aby uchazečům lhali do očí. Odkaz na celé video zde: https://www.youtube.com/watch?v=HpwVfUJzxh8. Pokud i Vy patříte mezi ty, kterým byly příspěvky schváleny, ale nedostali jste je v termínu, napište mi prosím na můj e-mail info@konecna.cz

Děkuji Vám za pozornost a za týden opět na shledanou!


Jak luštit signály (Jan Keller)

Výroky ministrů Fialovy vlády často budí ve veřejnosti nemalý rozruch a nejednou spouštějí až nepřiměřeně vzrušené reakce. Je to ovšem určité nedorozumění. Jak víme z četných proslovů pana premiéra, funkcí jeho vlády je především vysílat signály. Podle Petra Fialy jsme ve válce, takže jsou pochopitelně používány signály zakódované, kterým není možno porozumět bez příslušného klíče.

Pokusme se na několika příkladech ukázat, jak tento klíč funguje a jak je nutno vysílané signály přijímat. Před několika dny vzbudil nemalý rozruch výrok náčelníka generálního štábu, který vyzval k přípravě války proti vyspělému protivníkovi. Někteří propadli panice, už slyšeli hukot sirén a marně se poohlíželi po nejbližším protiatomovém krytu. Co chtěl vlastně generál říci, zjistíme teprve po dekódování. V podstatě oznámil, že v současnosti ani v dohledné době není naše země na válku proti vyspělému protivníkovi připravena. Museli bychom se obrovsky zadlužit, abychom časem vytvořili alespoň zdání takové připravenosti. V mezidobí nám nezbývá než modlit se, aby nám hrozila jen konfrontace s vojensky nevyspělými, jejichž útoky i při současném stavu armády snad odrazíme. Je tedy zhola zbytečné šířit nějakou paniku.

Zhruba ve stejné době prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že Česko je schopno přijmout další desítky tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Opět to vyvolalo nepochopení s poukazem na to, že přijímací kapacity naší země jsou v lepším případě na samotné hraně. Ministr vnitra ovšem neříká nic jiného. Tváří v tvář očekávané vlně masové migrace upozorňuje, že Česko může být nyní nápomocno už jen zcela okrajově a naprosto nevýznamně. Naše přijímací kapacity jsou hluboko pod úrovní kterékoliv spolkové republiky Německa. Po dekódování Rakušanova výroku vidíme, že naše země už si další migranty dovolit prostě nemůže.

Stejný klíč je nutno použít, chceme-li porozumět úvahám ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o navrácení nadstandardů do zdravotnictví, což by vedlo k rozdělení kvality péče podle ochoty pacienta připlatit si. Pan ministr Válek je všechno možné jen ne asociál. Po dekódování z jeho výroku jednoznačně plyne, že naše zdravotnictví je finančně u konce svých sil, takže vůbec nepřipadá do úvahy, že by bylo možno poskytovat všem občanům stejně kvalitní péči. Každý má svobodu svými vlastními prostředky pomoci naše těžce choré zdravotnictví zase uzdravit. Žádná diskriminace v tom není, pan ministr osobně nemá naprosto nic proti tomu, aby přispívali i ti nejchudší. Opět je tedy jakákoliv panika zbytečná.

Nejnověji vyslal signál Marian Jurečka (KDU-ČSL), dvojjediný ministr práce a sociálních věcí i životního prostředí a dalších věcí. Prohlásil, že Václav Klaus v minulosti dopustil rozkrádání státu a zničení bankovního sektoru. Proto není třeba věnovat ani tu nejmenší pozornost výtkám exprezidenta adresovaným současné vládě. Lidé, kteří nevědí pranic o tom, jak signály dešifrovat, byli opět na koni. Začali Jurečkovi vyčítat, že právě jeho strana se podílela jakožto člen příslušných vlád na tom, co nyní pan ministr označuje za rozkrádání a ničení. Marian Jurečka (nar. 15. 3. 1981) však svým výrokem vůbec nemířil na Václava Klause. Chtěl jen naznačit, že jeho vlastní bezradnost a bezmocnost na čele ministerstev, jimiž postupně prochází, nemá nic společného s jeho schopnostmi a s jeho kompetentností. O všem podstatném se u nás rozhodovalo v době, kdy navštěvoval druhý stupeň základní školy, a od té doby je už marné cokoliv řešit. Má prostě smůlu, že jeho vzestupná politická kariéra proběhla zrovna době, kdy většina ostatních a společnost jako celek je na sestupu. Protože se to všechno pokazilo už v době jeho puberty a rané adolescence, nezbývá mu než ze svých ministerských funkcí vysílat signály, kdo za to všechno může.

Právě tak jako náčelník Karel Řehka momentálně nemá armádu schopnou čelit vojensky vyspělému nepříteli, právě tak jako ministr vnitra Rakušan bude muset odmítat statisíce utečenců žádajících o azyl, právě tak jako ministr zdravotnictví Válka bude pochtívat peníze navíc od koho to jen půjde, právě tak bude Marian Jurečka bezradně přešlapovat mezi svými dvěma klíčovými ministerstvy připraven odmítat jakoukoliv kritiku. Ve všech případech platí, že namísto šíření neopodstatněné paniky úplně postačí naučit se správně dešifrovat.